СПІВВІДНОШЕННЯ ПОНЯТЬ «ОРИГІНАЛЬНІСТЬ» ТА «ТВОРЧІСТЬ» ЯК ОЗНАКИ ОБ’ЄКТІВ АВТОСКОГО ПРАВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/2304-1587/2023-25-2(37)-1Ключові слова:
об’єкт авторського права, твір, ознаки, оригінальність, творчий характер праціАнотація
У статті розглядаються питання, пов’язані з визначенням правової природи ознак об’єктів авторського права – оригінальність і творчість. Новий Закон України «Про авторське право і суміжні права» встановлює ознаки добутку як об’єкта авторського права. До них належать оригінальність і об’єктивна форма. Раніше на законодавчому рівні не визначалися ознаки об’єктів авторського права. При цьому в юридичній літературі в якості основного критерію твору виділялася така ознака, як творчий характер праці автора. Ученими при характеристиці даної ознаки вказувалося, що творча праця породжує твір, який буде оригінальним, унікальним, новим і неповторним. Чинний Закон України «Про авторське право і суміжні права» визначає, що для охороноздатності того або іншого твору необхідна наявність ознаки «оригінальність». Ознака «оригінальність» твору законодавцем визначається як результат інтелектуальної творчої праці творця. Отже, оригінальний твір є підсумком творчої діяльності автора. У статті досліджені проблеми співвідношення понять «творчість» і «оригінальність». Виявлення сутності зазначених ознак об’єктів авторського права допоможе не допустити штучного звуження видів творів.
Посилання
Закон України «Про авторське право і суміжні права» від 1 грудня 2022 року № 2811-IX URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2811-20#n855.
Клейменова С.М. Авторські правовідносини як форма реалізації правомочностей суб’єктів авторського права : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.03. Одеса, 2004. 203 с.
Майданик Л. Поняття оригінальності твору в авторському праві: досвід ЄС, Україні та інших зарубіжних країн. URL: http://www.pgp-journal.kiev.ua/archive/2018/10/7.pdf (дата звернення: 20.04.2023).