КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ФУНДАМЕНТАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/2304-1587/2024-26-1(38)-8Ключові слова:
юридична відповідальність, кримінальне право, кримінальне правопорушення, кримінальний проступок, злочин, кримінальна відповідальність, кримінальне покарання, кримінально-правові відносини, підстава кримнальної відповідальності, склад кримінального правопорушення, форми реалізації кримінальної відповідальностіАнотація
Стаття присвячена дослідженню передумов виникнення та ознак юридичної відповідальності. Авторка аналізує визначення кримінальної відповідальності, що надані у науці кримінального права, її основні ознаки, етапи, підстави виникнення, форми реалізації та суміжні інститути кримінального права. Кримінальна відповідальність розглядається як вид юридичної відповідальності, що пов’язана із державним осудом, індивідуалізується судом і полягає в встановленні для винної особи певних негативних наслідків у виді обмеження прав і свобод, які визначені у законі. Соціальна і юридична сутність кримінальної відповідальності полягає в тому, що вона є: реакцією держави на вчинене фізичною особою кримінальне правопорушення; офіційним державним визнанням в обвинувальному вироку суду діяння як кримінального правопорушення, а фізичної особи, яка його вчинила, винною; обумовлює настання певних несприятливих наслідків для суб’єкта кримінального правопорушення, у виді санкцій, передбачених чинним Кримінальним кодексом України (далі – КК України). Розглянуто етапи кримінальної відповідальності, які пов’язані із певним процесуальним порядком доведення вини суб’єкта, та стадіями кримінального процесу, кожна з яких завершується прийняття певного процесуального рішення. Встановлено, що виникнення, реалізація, припинення кримінальної відповідальності здійснюються в межах охоронних кримінально-правових відносин. Зроблено наступні висновки: кримінальна відповідальність настає з моменту набрання законної чинності обвинувальним вироком суду, а припиняється з моменту погашення або зняття судимості; кримінальна відповідальність пов’язана із осудом та може бути реалізована у наступних формах: 1) засудження винного без призначення йому покарання; 2) засудження винного з призначенням йому певної міри покарання та направлення його для реального відбування покарання; 3) засудження винного з призначенням йому певної міри покарання та звільнення його від реального його відбуття або звільняння його від частини невідбутого покарання.
Посилання
Кримінальний кодекс України: Закон України від 05.04.2001 р. № 2341-ІІІ. Дата оновлення: 01.01.2024. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.
Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України від 13.04.2012 р. № 4651-VI. Дата оновлення: 16.03.2024. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text.
Офіційне тлумачення ч. 3 ст. 80 Конституції України (про депутатську недоторканність): Рішення Конституційного Суду України від 27.10.1999 р.URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v009p710-99#Text.
Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань: Закон України від 23.08.2023 р. № 3342-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3342-20#Text.