МЕДІАЦІЯ В МАЙНОВИХ ВІДНОСИНАХ: ПИТАННЯ РЕГУЛЮВАННЯ І ЗАСТОСУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2304-1587/2024-26-2(39)-1Ключові слова:
медіація, майнові відносини, юридичні спори, медіатор, судові спори, переговориАнотація
Стаття присвячена питанням, пов’язаним з існуючими альтернативними способами вирішення приватноправових спорів. Автори аналізують ефективність процедури медіації, значення та сутність цієї процедури, а також роль медіатора у досягненні взаємовигідного рішення для сторін спору. Проаналізовано досвід розвинених країн у цій сфері та визначено реалії та передумови впровадження медіації у майнових відносинах в Україні. Розвиток світових тенденцій, що проголошує права і свободи людини, її честь і гідність, недоторканність і безпеку найвищими соціальними цінностями, вимагає створення ефективних механізмів захисту публічних інтересів людини і громадянина, відкритої правової системи та належного функціонування всіх органів державної влади. Ефективні механізми захисту публічних інтересів людини і громадянина вимагають відкритої правової системи та належного функціонування всіх гілок влади. Одним із фундаментальних шляхів створення сильної правової держави та незалежного громадянського суспільства є налагодження процесів запобігання та вирішення різноманітних конфліктів, які виникають у суспільстві з приводу певних матеріальних благ або внаслідок конфлікту інтересів. Захист прав та законних інтересів може здійснюватися різними способами, які особа має право вільно обирати. Право кожного на захист від порушень і протиправних посягань своїх прав і свобод будь-якими не забороненими законом засобами гарантується Конституцією України, яка є Основним Законом держави. Однак у сучасних умовах суспільного розвитку необхідною умовою створення ефективної системи захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів громадян і юридичних осіб є позасудове врегулювання приватноправових спорів, а також першочергове право кожної людини і громадянина на судовий захист, створення та розвиток відповідних правових механізмів регулювання діяльності органів врегулювання спорів.
Посилання
Спектор О. М. Альтернативні способи вирішення цивільно-правових спорів : дис. ... кандидата юрид. наук: 12.00.03 «Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право». Київ. 2012. С. 244.
Піддубний Д.І. Правове регулювання медіації у публічних правових відносинах у праві Європейського Союзу. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. №12. С. 283–286.
Маліннікова Д.К. Практичні аспекти популяризації медіації в Україні. Приватне та публічне право. 2024. №1. С. 21–25.
Бардаченко Л. Медіація в Україні: практика застосування світових тенденцій. Правовий тиждень. 2010. № 1–2 (179–180). С. 2–3.
Про третейські суди : Закон України від 11 травня 2004 року № 1701-ГУ. Відомості Верховної Ради України. 2004. № 35. Ст. 412.